UMÍTE SI DOPŘÁT DOVOLENOU NEBO JSTE V PRÁCI NEPOSTRADATELNÍ ?

Možná vás to překvapí, ale mezi námi je dost lidí, kteří svoji dovolenou nevyužívají. Může to být i váš případ nebo případ vašich kolegů. Odůvodnění bývají různá.

Jedni se domnívají, že mají dostatek sil a energie a teď chtějí hlavně budovat kariéru, druzí, že je v práci vždy něco důležitějšího než jejich dovolená. Že bez jejich přítomnosti by to neběželo tak, jak má. Práce je pro ně důležitější než oni sami.
Často se jedná o lidi, pro které je jejich práce hlavním smyslem života a kteří vlastně žádný „osobní život“ ani neznají. Nemají čas na rodinu, na kamarády, na zábavu a koníčky. Někdy jsou sami a někdy je práce „společensky přijatelným způsobem útěku od špatně fungující rodiny“. Svoji vnitřní samotu si léčí prací, ve které si dokazují svoji hodnotu. A čím víc si ji potřebují dokazovat, tím víc času v práci tráví a zanedbávají své vztahy. A je to začarovaný kruh.

Často jsou to lidé, kteří vydělávají dostatek peněz, ale neumějí si je užít nebo nemají s kým.

Je potřeba si uvědomit, že bez dostatečného odpočinku a relaxace to dlouhodobě jednoduše nejde. Tak jako z účtu můžete čerpat jen omezenou dobu, pokud tam žádné další peníze nedodáváte, stejně to funguje s naší zásobou energie. A pokud jen energii vydáváme a nedoplňujeme odpočinkem, jednou prostě dojde. Pak přichází únava, vyčerpání, únavový syndrom, syndrom vyhoření a další zdravotní problémy.

Tomu se ale dá předejít. V průběhu roku pravidelně relaxujte a svoji dovolenou každý rok čerpejte a užívejte si ji. Udělejte si čas pro sebe. No, a pokud zrovna nemáte s kým, nevadí.

Dovolenou můžete využít ke svému osobnímu rozvoji. Je něco, co jste již dávno chtěli dělat a nenašli jste na to čas? Tak teď ho máte. Dnes existuje řada možností: jazykové kurzy, relaxační pobyty v lázních, poznávací zájezdy, aktivní sportovní dovolená např. na kole,na vodě či horská turistika, dovolená s cvičením, kurzy malování nebo keramiky i různé formy  kurzů osobního rozvoje.

Pomůže vám, když se dostanete mezi nové lidi, kteří mají podobné zájmy jako vy. Zajímavá je i zkušenost, když po dlouhé době budete někde vnímáni jako rovnoprávný člen nějaké skupiny lidí, ne na základě vaší pracovní pozice. Mnohé vám to může napovědět. No a v neposlední řadě je velmi zajímavé, když se na svoje pracovní starosti podíváte zvenku. Můžete si uvědomit, jak jsou často malicherné. Pamatuji si na jednu přínosnou větu, kdy nám externí přednášející na velké strategické mezinárodní poradě na naše diskuze o produktech a chování zákazníka řekl: „Možná vás to překvapí, ale tam venku je zcela jiný svět.“ Často se totiž tak zabereme do naší práce, že přestáváme vnímat realitu okolního světa. A to je chyba.

Využijte tedy čas své dovolené pro sebe, pro svůj odpočinek, relaxaci, zábavu, navazování nových kontaktů nebo pro osobní růst. Vždy se vám to vyplatí. Najděte si i čas na zamyšlení: Proč máte potřebu tolik pracovat, proč si stále chcete potvrzovat své schopnosti a hodnotu? Často to bývá tím, že nás v dětství málo chválili, my si nepřipadáme dost dobří a nyní stále hledáme způsoby, jak si uznání a pochvalu zasloužit. Naučte se mít rádi sami sebe takových, jací jste. I bez výkonů. Jste stejně hodnotní, i když odpočíváte nebo se smějete s přáteli. Mít rád sám sebe je otázkou zdravého sebevědomí a uvědomění si své vlastní hodnoty. Pokud vám to samotným nejde, můžete na svém sebevědomí zapracovat s podporou kouče. Určitě se to vyplatí. Mít rád sám sebe je totiž jednou ze základních podmínek spokojeného života.

 

Autor článku: Radvana Rudolfová

Komentáře